Oyun Türleri Hakkında Bilgi

0
374
views

Oyun Türleri Hakkında Bilgi

Oyun Türleri Hakkında Bilgi

Aksiyon, Macera, Dövüş, Platform, Bilmece, Bulmaca, Simülasyon, Rol Yapma, Spor, Strateji, Mantıksal, Çevrim içi, Matematik ve Eğitsel.

Olarak gruplandırılır, bu grupları tek konuda sizin için anlatacağız.

Aksiyon : Konudan konuya atlamalı, zıplamalı, savaşlı adrenalin dolu, birinci görüş açısı (FPS) genel olarak kullanılır, silahlar ile iç içe olunur.

Macera : Gezinmek, araştırmak, keşif etmek, karmaşık olayları çözmek, hikayeyi yaşamak, karakteri benimsemek gibi atraksiyonlar içerir.

Dövüş : Vur Kır Parçala !, Stresinizi atmakta üstüne yoktur bu tür oyunların, bu grubun tek oyunu diye bileceğim oyun Mortal Kombat serisidir.

Platform : Hoplamalı zıplamalı, Engel aşmalı, Becerinizi ve yeteneklerinizi sonuna kadar zorlar yorulursun dostum, birden fazla bölümü farklı fantezileri uygularsın, kısacası parkur türüdür.

Bilmece : Eğlenceli soruların cevaplarını bulmaya çalışarak oynanan oyun.

Bulmaca : Genel kültür ve görsel hafızanızı çalıştırmakta büyük bir etkisi olur, Bazen ünlü ismi veya soy adı hakkında bilgiler üstünde kurgu yapılır, Bu türe “Portal” oyunu örnek ola bilir.

Simülasyon : Çeşitli araçlar üstünde gerçekçi yapıya dayanan ve kişiye o aracı tanıtıp öğreten bir tür dür.

Rol Yapmak (RPG) : İngilizcesi “Role Playing Game” olan ve bence en eğlenceli tarz olan bu türde var olan veya var olmayan kişiler ve varlıkların taklitlerini yaparak oynama biçimidir, Bu türe gerçek hayatta oynadığımız Evcilik örnek ola bilir.

Spor : Futbol, basketbol, voleybol ve ralli olarak özetleye biliriz, gerçekçiliğe bu türde çok önem verilir, yeteneklerinizi geliştirmeniz de yardımcı olur.

Strateji : Sıralı veya gerçek zamanlı olarak 2 ye ayrılan bu türde, karşı takımın hamlesini bekleriz veya aynı zaman içerisinde hamleler yapa biliriz. Bu türe “Warcraft” oyunu örnek olabilir.

Mantıksal : Tek veya takım halinde fevri bir tavır sergilemeden düşünerek oynanan bir türdür.

Çevrim içi : Çoklu oyuncular ile oynana bilen oyun türüdür, İnternet üzerinden oynanır, bu türe örnek olarak “Metin 2” oyunu gösterilebilir.

Matematik : Hesaplamalar üzerine kurulu oyun türüdür.

Eğitsel : Küçük veya orta yaşta insanlara bir konu hakkında bilgiler sunma amacı güderek yapılmış oyun türüdür.