Oyuncuların En Çok Kullandığı 10 Kelime

0
445
views

Oyuncuların En Çok Kullandığı 10 Kelime

Oyuncuların En Çok Kullandığı 10 Kelime

Oyun oynarken oyuncuların oldukça fazla kullandığı o özel kelimeleri sizler için listeledik peki nedir bu sözler ?

Pek çok oyunda duyduğumuz  bu sözler şu şekildedir :

Ben AFK !

Belkide aralarında en çok karşılaştığımız ve her oyuncununda bildiği bir sözdür AFK, açılımı İngilizce bir anlam taşımaktadır yani “Away From Keyboard” Türkçe anlamı klavyeden uzaklaşmak. Özetlemiş olursak ben AFK diye yazan bir oyuncu ile oynuyorsanız o kişinin bilgisayarda olmayacağı başka işler ile uğraşacağı anlamına gelir.

GG

Oynanmakta olan veya oynanmış bir oyunun sonunda tüm sohbete yazılır genelde karşı takımı yendiğimizde yada yenildiğimizde karşı takım ile iyi bir oyun olduğunu belirtmek için yazılır. Açılımı “Good Game” dir Türkçe anlamı güzel oyun dur. Bunun yanı sıra bir ek söz daha bulunmaktadır “GG WP ” açılımı ise “Good game well played” dir, Türkçe anlamı ise Güzel oyun ve güzel oynandı centilmen bir oyundu gibi açıklanmakta dır.

Lag Var !

Her oyuncunun başının belası olan bağlantı sorununu belirtmek için yazılır. Bu sayede Laglı oyuncu oyunu boyunca ışınlanma sorunu ile karşı karşıya kalır ve düşmanları onu daha kolay alt eder.

OMG

Açılımı “Oh My God” yani Aman ALLAHIM anlamında çok şaşırdığımız da yazarız. Genel olarak karşı takımda bulunan bir oyuncunun yaptığı hata veya usta hareketler için kullanılır.

QQ

Tam anlamıyla iyi oynadığınız bir oyunda karşı takımda bulunan kolsuz arkadaşın size sürekli laf atması durumundazılır.

FPS / FPS Drop / Frame Drop

Fakirliğin gözü kör olsun, oynadığınız her hangi bir oyunda bilgisayarınızın performans düşüşü esnasında oyuna yansıyan kare düşüşleri esnasında kullanılan bir kelimedir. Açılımı ise “Frames Per Second” olarak geçer yanı Türkçesi saniyede ekrana yansıyan kare sayısıdır.

Bug !

Oyunun yapımcılarının unuttuğu veya gözden kaçırdığı ayrıntılar yüzünden oyunu oynayan oyuncunun karşısına çıkan saçma sapan hatalara denilir. Bug aynı zamanda İngilizce olarak anlamı böcek tir.

Bot

Asıl anlamından ayrılmış olarak kullanılır, oyunda yazılmasının amacı karşımıza yada takımımıza gelen oyuncunun tecrübesiz hareket etmesi sonucunda hakaret amacı güderek kullanılır. Bir nevi kendini bu durumdan sıyırmak için kullanılır takım içi veya karşı takım ile tartışmalara yol açan kelimedir.

Camper

Kabaca çevirir isek kampçı anlamına gelmektedir. Tüm oyun boyunca doğduğu alandan ayrılmaz ve pusuya yatar tüm takım can ve başla savaşırken o hiç bir zaman yerinden ayrılmaz karşı takıma sürekli kumpaslar düzenler. Genel olarak awp silahını kullanırlar veya yakın mesafede iş yapan silahlar onlar için idealdir.

Easy / Easy Peasy / Ez Win

Karşı takım ile gerçekleşen mücadelenin sonunda kolay bir oyun olduğunu belirtmek için sıkça kullanılan bir kelimedir. Easy Peasy’nin Türkçe anlamı  tere yağından kıl çeker gibi anlamına gelmektedir.

Evet bu konumuzun da sonuna geldik en çok kullanılan oyuncu tabirlerini sizlere listeledik umarım hoşunuza gitmiştir.

Bu konu hoşunuza gitti ise Bilgisayar Oyuncularının Kullandığı 10 Kelime konumuza göz ata bilirsiniz.